תכנון חניה הוא מהלך מתבקש כמעט בכל בנייה פרטית ומסחרית, ובישראל התקנות המסדירות את הקמתם של מקומות חניה הינן "תקנות התכנון והבניה" (התקנת מקומות חניה), אשר יצאו לראשונה בשנת 1983 ומאז עברו שינויים. כמו כן, הגופים האחראיים על קביעת התקנות ומתן היתרים בשטחם הינן הרשויות המקומיות.

למעשה, כאשר מדברים על תקנות תכנון חניה מתכוונים להיבטים רבים המתייחסים בין היתר לגודל החניות בהתאם לסוגי הרכבים ולטיב השימוש. כך למשל, בעת תכנון חניה בבית פרטי תופסות התקנות של "מקום חניה", אזור שנועד לרכב אחד בלבד עם שטח החנייה ושטח התמרון. לעומת זאת, "חניון ציבורי" נועד לשימוש הציבור ובו מקומות החנייה לא מוצמדים למשתמש ספציפי, ו- "חניון" הינו בניין או מגרש שמיועד בחלקו או כולו לחניות רכבים. בנוסף, קיימים "מקומות לחניה תפעולית" שבהם החניה מבוצעת לצרכי העלאה והורדה של נוסעים, לפריקה וטעינה של סחורה, לצרכי תפעול או שימוש בנכסים, ולרכבי הצלה ושירותים.

אם כן, תכנון מקומות חניה משתנה ממקום למקום בהתאם להגדרותיו, ייעודו, מאפייניו, המשתמשים בו וכן בהתאם לקביעות שונות של הרשות המקומית השונות מאלו של התקנות הקבועות בחוק. אם ניקח למשל חניה פרטית עבור רכבים פרטיים עד למשקל 4 טון, נראה כי התקנות קובעות שכל חניה תהיה ברוחב 2.4 מטרים ובאורך 5 מטרים, אם כי לעיתים קרובות ניתנים היתרים לחניות יותר קטנות על ידי וועדת תכנון ובניה מקומית, וזאת בהתאם לתנאי השטח אך לא מתחת למינימום נדרש.

בנוסף, תקנות תכנון חניה עוסקות בעוד שורה ארוכה של היבטים הנדרשים לצורך קבלת היתר בניה מהרשות המקומית, כאשר המטרה היא להבטיח שיהיה שטח מספיק לכניסה ויציאה בטוחה של רכבים, כולל תמרון שלהם. לדוגמא, מספר מקומות החניה תלוי בין היתר בתוספות הבנייה המבוקשות, באנשים בעלי מוגבלויות במקומות המספקים שירות לציבור, בהיבטים מיוחדים של תוכניות מתאר מקומיות, ועוד. בתוך כך, תכנון מקומות חניה מצריך לא פעם התייחסות לחניות עבור אופנועים לרבות עוגן קשירה המחובר לקרקע או לקיר, וחניה לאופניים עם מתקנים מתאימים לנעילה, וכן התייחסות למפרצי חניה להורדה והעלאה של נוסעים, ועוד. למשל, לפי תקנות תכנון חניה בחניונים ציבוריים יש צורך בחניה אחת לאופנועים בכל 200 מ"ר, ובחניית אופניים אחת בכל 300 מ"ר כאשר חצי מחניות אלו יכולות להיות מחוץ למבנה.

 

לפרטים נוספים וקבלת שירותינו

משרדנו עוסק בתכנון תנועה וחניה בפרויקטים שונים, כולל בתחום ההתחדשות העירונית, וברשותנו ידע מקיף ומעמיק בנושא. כמו כן, אנו מתמחים בתכנון חניונים, בפיתוח שטחים לשכונות מגורים, בתיאום מערכות תשתית כגון חשמל, מים ביוב, ניקוז ותקשורת, במתן שירותי ייעוץ ובקרה בנושאים כבישים ותנועה, ועוד. לפרטים נוספים ולקבלת שירותי משרדנו, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 03-7510116.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

צור קשר

דילוג לתוכן