מה תפקידו של מתכנן תנועה ומהי הנדסת תחבורה

במשרד של צור מהנדסים עובדים מהנדסי תחבורה ותנועה מנוסים המתמחים בתכנון תנועה, פיתוחי שטח ותכנון כבישים. זאת בנוסף לתכנון חניונים, כבישים בינעירוניים ועירוניים, תכנון תחבורה באזורי מגורים ותעשייה, תכנון מערכות ניקוז, תכנון תנועה, תכנון חניות, ועוד.

אז מה זה בדיוק הנדסת תחבורה ומה תפקידו של מתכנן תנועה? על כך יוסבר בקצרה להלן.

 

מהי הנדסת תחבורה

הנדסת תחבורה עוסקת בתכנון, בנייה, ניהול ובתחזוקה של מערכות תחבורה באופן יעיל ובטוח, עם שימת דגש על מרקם סביבתי ועירוני. למעשה מדובר בתחום הנדסי רחב היקף שיש לו הרבה תתי תחומים, הניכר במגוון רחב של פרויקטים. לדוגמא תתי תחומים של הנדסת תחבורה כוללים תחבורה ציבורית לרבות תכנון של מסלולי קווים, תכנון נתיבים לתחבורה ציבורית, תכנון לוחות זמנים, מסופים, תחנות אוטובוס ועוד.

 

כמו כן מהנדסי תחבורה יכולים לעסוק גם בתכנון של רמזורים, תכנון ותפעול של צמתים ודרכים מותאמים לסביבתם על בסיס איסוף מידע וסקרים. למשל בתכנון צומת מהנדס תחבורה יבחן מרחקי ראות וזמני עצירה. בנוסף, הנדסת תחבורה גם עוסקת בתכנון כבישים, מסילות ברזל, וגשרים, תוך בחינת היבטים פיסקאליים וגיאומטריים, ולצד בדיקות לשיפור רמות בטיחות בדרכים.

 

כפועל יוצא מכך מהנדסי תחבורה נדרשים בידע נרחב בנושאי הנדסה, כלכלה, טכנולוגיה, סטטיסטיקה וגיאוגרפיה. זאת לצד הבנה מקצועית בהנדסת תעבורה, הכרות עם מערכות בקרה ורמזורים, חומרים שונים, תכנון עירוני, הנדסת חשמל, בינוי ערים, כימיה, מתמטיקה, ועוד. כמו כן מהנסי תחבורה עובדים בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים, לרבות מתכנני ערים, מהנדסי בניין, מהנדסי קרקע ואדריכלי נוף. וכדי להיות מהנדס תחבורה עם יכולת לתכנון מלא יש צורך בלימודי תואר ראשון של ארבע שנים, והתמחות של שלוש שנים בתחום.

 

תפקידו של מתכנן תנועה 

תכנון תנועה הינו תחום בהנדסת תחבורה העוסק בכל הקושר לתכנון, עדכון ושינוי של הסדרי תנועה, בין היתר בהרחבה של נתיבים, תכנון קווי תחבורה וקווי אוטובוס או תכנון כיכר תנועה חדשה. מדובר בתפקיד חיוני בארצנו בה חלים כל הזמן שינויים בתוכניות מתאר עירוניות, ומכאן גם עולה הצורך בתכנון מחודש של תנועת רכבים. תכנון זה נדרש להיות יעיל ומדויק ולספק מענה למגוון צרכים, למשל עבור תכנון מערך של רמזורים המונעים עומסי תנועה, תכנון של כבישים בשכונה חדשה, תכנון חניות ציבוריות ופרטיות באופן שלא מפריע לתנועת רכבים שוטפת, ועוד. כמו כן תפקידו של מתכנן תנועה מורכב מתכנון תשתיות והסדרי תנועה באופן שמעלה את רמת הבטיחות בדרכים וממזער פגיעות ותאונות דרכים. התכנון ניכר למשל במיקום נכון של מעקות בטיחות, מיקום נכון של גופי תאורה, תכנון מרווח נאות בשולי הכביש, ועוד. 

 

ניתן להבין כי תפקידו של מתכנן תנועה מאוד מורכב והוא נדרש לגלות בקיאות בקשת רחבה של תחומים לרבות פיזיקה, מתמטיקה, הנדסת חשמל, בינוי עירוני, הנדסת בניין, ועוד. למעשה מתכנן תנועה משמש כמפקח עליון עבור כל עבודה הקשורה לכבישים ותנועה. ככזה הוא נדרש ביכולת חשיבה וראייה רחבה, והבנה מעמיקה בנושאים רלוונטיים. תכונות אלו באות לכדי ביטוי ביכולת להפיק תוכניות מדויקות, שמספקות מענה שלם לצורכי תנועה והסביבה.

 

לשירותי מהנדסי תחבורה ומתכנני תנועה

לשירותי מהנדסי תחבורה ומתכנני תנועה ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת צור מהנדסים בטלפון 03-7510116 או במייל office@ariezur.com.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

צור קשר

דילוג לתוכן