מהי הנדסת כבישים ואיך עובד תהליך תכנון כביש?

במשרד צור מהנדסים מתמחים בהנדסת כבישים, עם תכנון שלם של כבישים עירוניים ובינעירוניים. במשרד פועל צוות דינאמי ומנוסה של חמישה עשר מהנדסי והנדסאי כבישים ובעלי מקצוע, הנעזר בתוכנות מתקדמות. הצוות מעניק ללקוחות החברה שירות מקצועי בסטנדרטים בינלאומיים מחמירים וגבוהים במיוחד, עם הליכי בקרת איכות מוקפדים ומקיפים. השירות מספק פתרונות בזמן אמת, בדגש על חיסכון בעלויות ביצוע.

 

אז מהי הנדסת כבישים ואיך בדיוק עובד תהליך של תכנון כביש? על כך יוסבר בקצרה להלן.

 

מהי הנדסת כבישים

הנדסת כבישים המכונה גם הנדסת דרכים הינו תחום בהנדסת תחבורה השייכת לתחבורה אזרחית. תחום זה עוסק בתכנון של כבישים עירוניים ובינעירוניים חדשים או קיימים, כולל בין היתר תכנון של כבישים מהירים, צמתים, מעגלי תנועה, מעברי חצייה, דרכי גישה, גשרים, שדות תעופה, מחלפים, ועוד.  לזאת מצטרף תכנון של עבודות מקדימות, הכוללות למשל עבודות עפר, תוכניות ניקוז, תכנון מערכות ביוב ומעבר תשתיות חשמל, מסילות ברזל וכו'.

 

תכנון של כבישים לוקח בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים המשתנים בין פרויקט אחד לשני. למשל תכנון כביש לוקח בחשבון את גודל היישוב ותחזית צמיחתו, נגישות לתחבורה ציבורית, מזעור עומסי תנועה, התחשבות בחוקי תנועה, אמצעי בטיחות להקטנת תאונות דרכים, ועוד.

השירותים של מהנדסי כבישים משמשים גורמים שונים במשק, לרבות מעווצות מקומיות, עיריות, חברות בניה, חברות הנדסה, רשויות ממשל וכדומה.

 

ההבדל בין תכנון כביש עירוני לבינעירוני

יש לדעת כי תהליך תכנון כבישים ותנועה משתנה בין כבישים עירוניים לבינעירוניים. למשל בתכנון של כביש בינעירוני המיקום של הכביש מתוכנן בהתאם למרחב הפתוח שסביבו, טופוגרפיה של השטח, מבנים ויישובים הקיימים או מתוכננים לצידי הכביש וכו'. כמו כן הרחבה של כביש בינעירוני יכולה לכלול הוספת נתיבים, הוספת צמתים ומעגלי תנועה. זאת בעוד שבכביש עירוני התכנון נערך מול משרד אדריכלות האחראי על הפרויקט ועם התייחסות לתכנון של כבישים לצד תכנון של מתחמים בנויים, עם התחשבות באופי האזור העירוני ותנועת הולכי רגל שיש בו. כמו כן הרחבה של כביש עירוני יכולה לכלול הוספה של נתיב לתחבורה ציבורית או לאופניים, מעברי חצייה, שיקום הכביש ועוד.

 

תהליך תכנון כביש

חשוב להבין כי תכנון כבישים הינו תהליך מורכב, מוקפד ומדויק כדי להבטיח את הצלחת פרויקט הסלילה והבנייה בשטח וקבלת כביש בטוח, עם תנועה כמה שיותר זורמת ורציפה. את התהליך הזה אנו מבצעים בעזרת צוות מנוסה, תוך מחויבות לעמידה בלוחות זמנים ויכולות ביצוע מרשימות. הליך התכנון לוקח בחשבון פרמטרים שונים של בטיחות, כללי תנועה, הצבה של סימני דרך, עבודות עפר, תוכניות ניקוז ועוד. הוא מסתמך על איסוף נתונים ועל בדיקות יסודיות בשטח של מהנדסים בעלי הסמכה מתאימה, עם מדידות מדויקות של הכביש וסביבתו.

 

כמו כן מדידות אלו נסמכות גם על צילומי ומפות אוויר, כאשר התכנון מבוצע בעזרת תוכנות מחשב מתקדמות, עם שרטוטים מדיוקים, שעליהם מצטרפת תוכנית עבודה וביצוע. בנוסף בתכנון של כביש נבדקים גם נתוני כבישים ודרכים נוספות שמתחברים עליו, לצד ראייה רחבה של צרכי תנועה החושבת גם קדימה לשנים הבאות. תכנון של כביש מתחשב גם במאפייני כלי תחבורה שיסעו עליו, בין אם מדובר בתחבורה פרטית או ציבורית, וגם לוקח בחשבון הסדרת תנועה עוברת במהלך העבודות עצמן, עם מעבר נוח ותקין לכלי רכב, לרבות אלו שעובדים על הכביש.

 

לשירותי הנדסת כבישים 

לשירותי הנדסת כבישים ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת צור מהנדסים בטלפון 03-7510116 או במייל office@ariezur.com.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

צור קשר

דילוג לתוכן